ŠKOLSKÝ VÝLET – DONOVALKOVO

medium_S2710050.JPG

Výber 35–tich žiakov 1. stupňa sa 26. júna 2019 vybral za odmenu na školský výlet spolu s p. učiteľkami: Mgr. Pánikovou, Mgr. Vojtechovskou a Mgr. Simanovou.Cesta najprv viedla do Španej Doliny. Hneď po vystúpení z autobusu nás vítal otvorený banský orloj s rozliehajúcou sa hudbou po okolí. Po chvíli sa zavrel a banská stráž, na vrchu orloja, nám svojím klopkaním oznámila ukončenie predstavenia. Hneď vedľa sme si všimli aj budovu vtedajšej klopačky. Naše kroky potom už smerovali do Múzea medi. Tu nás privítal veľmi milý pán sprievodca s ešte milším pomocníkom, svojím psíkom. Pán sprievodca deťom porozprával veľa zaujímavostí o minulosti a o ťažení medi, ba i striebra, poukazoval nám mnoho náradí používaných v bani, ale i oblečenie baníkov. Zaujímavá bola maketa tzv. banského údolia s mlynským vodným kolesom, ktorý mal v skutočnosti 12 m a bol najväčším kolesom tých čias v strednej Európe. Deti si ho pozreli ako aj jeho činnosť a účel na vchádzanie, či vychádzanie baníkov do hlbín bane v animačnom filme. Zážitkom bolo razenie banskej mince.

Druhá naša zastávka bola v detskom mestečku Donovalkovo. Už pri prvom pohľade na mestečko sa deťom rozžiarili očká a boli nedočkavé, kedy vstúpia do „rozprávkového mestečka“. V dvoch skupinách si pod vedením animátorov prezreli celé mestečko, jeho domčeky, stanicu, park, ba i živé zvieratká. Potom sa zahĺbili do pravidiel cestnej premávky a úspešne ich zvládli. Všetky deti získali „vodičský preukaz“ a „farmársky preukaz“. Ďalej už nasledovali voľnočasové aktivity, kde sa deti vyšantili na jazde v autíčkach, či na kolobežkách. Niektorým učarovala maľba na tvár, takže sme zrazu mali namiesto detí mačičky, motýliky a pod. Posilnení teplým obedom sa vrhli do obchodíka so suvenírmi, z ktorého vychádzali s drobnosťou v rúčkach.

Našou poslednou zastávkou bola návšteva Harmaneckej  jaskyne. Najprv sme museli zdolať nástrahy prírody – 260 metrový výškový rozdiel po serpentínovom chodníku. V závere nás však čakali krásy jaskyne, v ktorej bolo skutočne čo obdivovať. Cesta nadol nám už ubehla oveľa rýchlejšie.

V autobuse sa na spiatočnej ceste ozýval detský vrav a smiech, čo svedčilo o ich spokojnosti s výletom a prežití množstva skvelých zážitkov.

Mgr. Miriam Pániková